nebo pokud používáte Facebook
Facebook(zápisky z roku 1994)
Tato národopisná náročná akce se u nás uskutečnila v r. 1937
u příležitosti „Výstavy Slovácka“ v Uh. Hradišti.
Pořadatelem jízdy byla tehdejší zemědělská republikánská strana, organizátorem byla asi osvětová komise pod vedením p. učitele Bedřicha Hofmana. Jízda králů byla připravena hlavně pro Výstavu Slovácka a k této akci také celé banderium podolské jízdy do Uh. Hradiště jelo. Nevím, ale do té doby se v Podolí Jízda králů nikdy nekonala - to bylo vždy zvykem a doménou Vlčnovjanů.
Přípravou Jízdy žila celá vesnice. V mnoha domech se dělaly růže a ozdoby pro koně. Mně se dostalo té cti, že jsem byl vybrán jako patnáctiletý za krála. Otec mně vypůjčil z Veletin bělouše od sedláka p. Orlíka-Orlovského. Dále byli určení dva jezdci jako pážata - byl to můj otec a p. Kovařík Ant., aby mně ochraňovali. O přípravu ozdob pro naše tři koně se staraly všechny ženy a děvčata z Pastviště.
Král i pážata jsou v ženském kroji - král sedí na bílém koni s růží v ústech, ruce v bok a jeho koně vedou na uzdě obě pážata ozbrojená šavlemi. S nimi celé banderium v počtu asi 12 jezdců se vydalo na cestu přes Míkovice, Vésky a Derflu do Uh. Hradiště, kde nás v průvodě i na stadionu, ale i ve městě obdivovali návštěvníci výstavy a občané města.
Naši vyvolávači se snažili a také od diváků sklidili uznání i peněžité dárečky. Včetně cesty do Uh. Hradiště a zpět trvalo naše účinkování po celý den. Bylo to těžké, ale krásné!
Ale ještě jedna Jízda kralů byla v naší obci uspořádána. Bylo to v době války asi v roce 1942. V té době nebyly povoleny žádné zábavné nebo společenské akce. Tak národopisný okresek v Kunovicích vedený tehdy zvěrolékařem MVDr. Fornůskem nás požádal v Podolí, abychom provedli po zkušenostech z r. 1937 Jízdu králů opět na národopisné oslavě v Kunovicích. Tehdy jsem se zúčastnil jako dvacetiletý coby člen banderia - vyvolávač. Opět mně otec opatřil koně a sedlo, u Olšavy mně učil „rajtovat“, abych dobře úkol zvládl. Děvčata z Pastviště znovu obětavě připravovala růže a třásně i srdce pod šíji koně, ale také prapor a kroj, což mně moc pomohlo a přispělo k úspěchu celé akce. Zachovala se též fotografie jako doklad té slávy.
Hylóm, hylóm,
horní, dolní, domácí, přespolní
poslechněte, co vám budu povídati
na svatodušní pondělí.
Máme krála chudobného, ale zato poctivého,
ukradli mu tři sta volů z prázdných dvorů,
tři sta koní z prázdných stání
Na krála, matičko, na krála ...
Před týmto domem stojí hruška kamenka,
že tady bývá hezká panenka,
před týmto domem můj kůň hlavou točí,
že panenka má pěkné modré oči.
Před týmto domem koníček hlavou pokyvuje,
že nás pan hospodář nečím podaruje - hylóm...
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.