kroj z Břestku 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Břestecký kroj je shodný s krojem buchlovickým. Mužské kalhoty z tmavého až černého sukna mají na stehnech minimální šňůrování, v poklopci je vložen bílý plátěný kapesníček s červenou výšivkou, seskládaný do užšího tvaru, a v pase se nosí vybíjený opasek. Kordula rovného střihu není zdobená výšivkou. Z obou stran přednic je po celé délce poseta jednou řadou zlatých knoflíčků. Na vestě se nosí světlý lajbl. Košile je městského střihu s malým límečkem, pod kterým je černý či červený šátek s bílými puntíky. Klobouk je městského typu. V zimním období se nosí beranice astrygánka mírně kónického tvaru z černé beránčiny. Vysoké boty mají tvrdou holeň s vrapy v nártu.

ženský kroj

 Ženský kroj tvoří rukávce s malými rukávky. Stojatý krejzlík je zvednutý k tváři. Kordulky jsou šité z hedvábných látek, mají kulatý výstřih, po obvodu lemovaný skládanou stuhou. Přední sukně je ze světlých tištěných látek s jemným vzorem do kvítků i pruhů. Sukně jsou hustě skládané a pro slavnostní příležitosti hustě nakulmované do varhánků. Turecký šátek je barvy bordó. Boty jsou tříčtvrteční, šněrovací, na haklíky. V roce 2009 získala obec příspěvek na pořízení dětských krojů. Pro jejich rekonstrukci posloužily dobové snímky ze začátku 20. století. Chlapecký kroj tvoří kalhoty v několika variantách, tříčtvrteční nebo dlouhé, selského oblekového střihu. Vestička a sako je rovného střihu, nezdobená, košile městského střihu má malý límeček. 
 Dívčí kroj je obdobou ženského. Pro děvčátka byly dlouhé sukně šité ze světlých tištěných látek s jemným vzorem do kvítků. Sukně jsou hustě skládané a jen pro slavnostní či obřadní příležitosti jsou hustě nakulmované do ruliček. Zadní sukně všité do úzkého pásku představují bílé fěrtochy nebo sukně světlých pastelových tónů. Na hlavu si děvčátka pro slavnostní příležitost vázala malé turecké šátky nebo mají zapletený cop lelík s bílou mašlí.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)