kroj ze Strání 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Obec Strání tvoří samostatný krojový okrsek. Zdejší kroj nese řadu specifik. Vedle sebe rovnocenně existují původní oděv, zachovávající řadu archaických prvků, a kroj, který přijal nové vlivy ve 40. letech 20. století. Starší varianta mužského kroje zahrnuje košili rovného střihu se stojatým límečkem zdobeným černou výšivkou řetízkovým stehem. Tato košile zvaná žinková se zavazovala na čtyři šňůrky. Jako kalhoty se nosily plátěné gatě nebo nohavice z bílé huně s černým jednoduchým šňůrováním kolem puntu. V zimě jako svrchní součást nosili muži bílý kabátek do pasu, lajbl nebo  halenu z bílého sukna s velkým obdélníkovým límcem, zvaným darmovis. Jako obutí se nosily krpce. Na hlavě jednoduchý klobouk s kulatou stříškou bez výraznějších ozdob. 

 U mužů se ve 30. až 40. letech 20. století začala místo jednoduché košile se stojatým límečkem nosit košile s nabíranými rukávy staženými do manžet a s řadou sámků na předním díle a s přehnutým košilovým límečkem. Košili se podle bohatého nabírání na prsou zdobeného našitými stužkami říkalo portovaná. Barva sukna na nohavice se z bílé proměnila na tmavě modrou, s bohatším modrým šňůrováním. Nejmladší součástkou mužského kroje je vesta, jinde nazývaná kordula, která se ve Strání původně nenosila. Je dlouhá až pod pás, šitá je z tmavě modrého sukna. Na předních dílech je zdobená barevnou výšivkou v podobě několika řad vlnovek či zoubků. Svobodní nosí v dolní části oba konce vesty stažené k sobě širokou barevnou pentlí, ženáči mají místo ní jen úzkou šňůrku. Také klobouk je podobný nivnickému, má vyšší stříšku, dokola je v několika řadách zdobený pestrobarevnými portami z korálků a stříbrných patáčků, zakončených v přední části ozdobou spadající přes okraj k čelu. Místo krpců obouvají Straňané k této variantě kroje vysoké holínkové boty.

ženský kroj

 Ženy ve Strání oblékaly původně rukávce s krátkým stánkem, které se nezapasovaly do sukní. Výšivky na náramenících, límečku a přednicích jsou nejčastěji v černé nebo černofialové barvě. Zvláštností je výskyt černé a bílé krajky na límečku podle příležitosti, ke které byly rukávce oblékány. Kordulka se původně ve Strání nenosila, objevuje se až v mladší vývojové variantě kroje. K nejslavnostnějším příležitostem nosily ženy zadní za mokra vrapený konopný fěrtoch barvený na žluto šafránem zvaný hrakač s vyšívanou formou přes vrapy. Jako přední fěrtúšky se nosily tibetové merýnky nebo černé plátěné fěrtušky šité ze dvou půlek spojených stínkem, mřežkou a v pase vyšité přes vrapy. Patří k nejstarším typům sukní v tomto regionu. Nejsvátečnější variantou je bílá plátěná fěrtuška (obdoba černé), která se nosila při významných církevních svátcích.

  Charakteristickým prvkem je dlouhý spodní rubáč, jehož dolní část sobota přesahuje délku fěrtochu i fěrtušky. Na hlavě nosily ženy šatku zvanou ručník s černým či fialovým vyšitím, vdané ji uvazovaly na čepec a obálenku s hustě vrapeným dýnkem v zadní části. Ke svatbě, úvodu nebo křtu náležela obřadní plachta úvodnice tvořená pruhem plátna uprostřed s paličkovanou krajkou černým vzorem na grumle. Mladší vývojová vrstva straňanského kroje přibrala řadu prvků krojů z okolních krojových okrsků, zejména kroje nivnického a bánovského. Slavnostní ženský kroj oproti původnímu nese znaky dolňáckého oděvu. 

 Mimo škrobené spodnice, černý šorec a fěrtušku s našitou krajkou u dolního okraje přibírá více zdobenou kordulku. Kordulka zvaná kabátek je šitá z bledě modrého brokátu, má čtvercový výstřih, zdobená je stříbrnou patáčkovou portou a lemovaná zelenou sametkou. V jednodušší formě se před válkou nosila i u staré varianty kroje a používaly ji hlavě družičky na svatbách. Rukávce pro mladé dívky se šily s tzv. bílým zahýbáním, tj. s bílými krajkami a barevným vyšíváním s převládající tmavě červenou (bordó) barvou. U těchto rukávců se objevuje úzká krajka na kadrlích rukávů a bohatší je i límeček, do kterého je krajka hustě naskládaná a přiškrobená tak, aby stála šikmo k obličeji. Turecký šátek s kvítkovaným středem si vážou svobodné přímo na hlavu, vdané si nejprve nasadí čepec. V obutí nahradily původní vysoké boty s tvrdou holínkou šněrovací boty, do kterých se oblékají černé punčochy.