nebo pokud používáte Facebook
FacebookMuži nosí variantu kroje velehradsko-spytihněvského, který byl již popsán výše a tvoří ho nohavice, kordula, dudová košile a beranice nebo klobouk. Soukenné kalhoty jsou ve vysokých botách s leštěnou holení, košile s velkými dudovými rukávy je zastrčena v kalhotách přepásáných řemenem. Na košili bývá našitá žlutá výšivka s rozvinutým motivem často se světle modrými výplněmi. Důstojnosti celému kroji dodává kapesníček vložený do průstřihu kalhot po obvodu vyšívaný červenou bavlnkou do květinových motivů a bohatě zdobená beranice s voničkou a větší navázanou květinovou stuhou a bílými kosírky. Starší a ženatí muži si berou na sebe místo tmavých nohavic plátěné drle a modrotiskovou zástěru, někteří zase místo kordule lajbl. Na hlavě mají vždy beranici nebo klobouk, který už není zdoben kosárky.
Slavnostní ženský kroj je sestavený z objemných hustě navrapených rukávců, s velkou dírkově vyšitou kadrlí na obou rukávcích, s kompletním vyšíváním: límečkem, dvěma nárameníky a přednicí. Známý motiv výřezové výšivky na kříže bývá často doplněn formičkou po obou stranách, např. vlnovkou s lístky. Okraje obojku a přednice jsou zdobeny krajkou. Úvaz tureckého šátku na poměrně velké záušnice je zajímavý tím, že jeden konec se nezasouvá za horní lem šátku, kterému se tu říká obora, ale vyčnívá jeho rožek. Přední brokátové sukně jsou pestrých pastelových barev a černý šorec je mnohdy bez černé navázané pentle. Starší, především pak vdané ženy si místo rukávců oblékají bílou jupku, slavnostní límeček od rukávců, starší
a delší polobrokátové nebo brokátové fěrtúšky a k nim bílé brokátové šátky na hlavu.
text: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
fotografie zaslaly členky ženského pěveckého sboru Babčice ze Spytihněvi (fotografoval Roman Kašpárek, 2016)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.