nebo pokud používáte Facebook
FacebookPro kroj v Bystřici pod Lopeníkem platí obdobné základní znaky jako v Bánově, protože se tu nosí bánovský typ kroje.
Pro muže je tedy charakteristická košile s řasnatými rukávy a žlutočernou výšivkou na stojatém límečku a dlouhá kordulka z tmavě modrého sukna. Ze stejného materiálu jsou modře šňůrované nohavice. K zimnímu oblečení patří bílý soukenný kabát pod pás s dlouhým rukávem. Lajbl je zdoben obdobně jako kordula červenou výšivkou na obou předních dílech a v podobě menších trojúhelníčků také nad šůsky na zadním díle. Kabátek se nezapíná, řada zlatých knoflíků plní ozdobnou funkci. Přední díly se k sobě v horní i dolní části stahují dvěma pentličkami.
Mezi dodnes dochované tradice patří masopustní obchůzka osmnáctiletých mládenců bobkovníků. Jejich zvláštním znakem jsou dva červené turecké šátky, jeden uvázaný přes levé rameno a paži, druhý v pase.
Ženy oblékají stejně jako v Bánově rukávce s baňatými volně nařasenými rukávky. Výšivka na ramenou, přednicích a límečku má charakteristickou žlutočernou barvu, doplněnou někdy o tmavě červenou. Na kadrlích zakončujících dolní části rukávů se uplatňovala barevná květinová výšivka a plátěná dírkovaná krajka. V Bystřici se nosil i starší typ kordulky z černého sukna. Přední díly jsou v horní části střižené do obloučků a špic. Oba přední díly zdobí bohatá červená výšivka, tvořící na každém díle velký čtverec. Mezi oblíbené materiály na přední sukně fěrtúšky patřil v Bystřici pod Lopeníkem červený vlněný haras s vetkanými květy. V dolní části je na přední sukni našitá stříbrná porta a zadní strany lemuje úzká strojová krajka. Vdané ženy nosí úvaz červeného tureckého šátku na babušu pod bradu, s konci zavázanými vzadu a cípy přehozenými přes ramena dopředu.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.