nebo pokud používáte Facebook
FacebookMužské nohavice i kordula jsou v Blatnici šité z modrého sukna a jsou zdobené modrým šňůrováním. V pase jsou upevněny vybíjeným řemenem, pod ním je zasunut v zástřihu žlutý nebo bílý vlněný šátek s třásněmi na levou stranu. Košile dudovice má vyduté rukávy, výšivka je tvořena naturalistickým rostlinným vzorem, který je doplněn motivem hroznů. Soukenná kordula je zdobená oranžovým a modrým cifrováním, na zádech na tři pány. Muži obouvají vysoké čižmy, které jsou vykrojené pod kolenem a lemované červenou kůží, někdy mají starobylé okované podpatky. Ke kroji se nosí městský klobouk s malou vonicí a péry.
V ženském kroji opět zaujmou lomené rukávce s širokými kadrlemi. Ke vzácným součástkám patří kompletní vyšívání na rukávcích, provedené na pravý výřez. Límec je menší, ale s hustě nařasenou krajkou. Za nejslavnostnější je považována ornátová přední sukně, jejíž dolní okraj zdobí krajka. Sukně je tak široká, že zakrývá celou zadní sukni šorec nebo fěrtoch, často i celé štruple. Sukně vpředu zdobí navázané stuhy, často méně vhodně vyšité nebo malované. Hlavní obřadní součástkou je vysoké čepení. V obci chybí dostatek krojového obutí. Místo holínkových bot se objevují nevhodné konfekční polobotky nebo lodičky.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.