nebo pokud používáte Facebook
Facebook
Základní znaky kroje v Horním a Dolním Němčí jsou shodné. Košile s dlouhým rukávem, zvaná dudovice s řasnatými rukávy ukončenými manžetou a nabíraným předním dílem. Kordula, zvaná lajbl, červeně vyšívaná, je dlouhá, sahající až pod pás a na levé straně zdobená charakteristickou ozdobou, krajkou lemovaným šátkem, v některých případech připomínajících srdce. Svobodní nosili v puntu nohavic zastrčený vyšívaný kapesník, obvykle dárek od své dívky.
Ženský kroj je prakticky shodný s krojem v Dolním Němčí. Také se nosily rukávce hustě navrapené a vyztužené. Modrá brokátová kordulka je v přední části čtvercového výstřihu zdobená výšivkou s řadami kulatých kvítků lemovaných srdéčky. Krajka v límci není tolik naskládaná jako u límců v Dolním Němčí. Na fěrtúšku vpředu bývají uvazovány tráčky bohatě vyšité a zdobené stříbrnými či zlatými portami a po ploše našitými patáčky.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.