kroj z Velehradu 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Kroj oblékaný ve Velehradě reprezentuje velehradsko-spytihněvský typ a nosí se ještě ve vedlejší obci Modrá. Dnes můžeme při slavnostních příležitostech vidět vedle sebe dvě varianty. Současná podoba mužského kroje zůstává nezměněna a je téměř shodná s rekonstruovanou podobou. Kroj tvoří košile dudovice, nohavice a kordula z tmavého sukna s bohatým šňůrováním, bílý šátek s červenou výšivkou zasunutý v poklopci kalhot a beranice s voničkou. Změnu zaznamenává vyšívání, které je stále častěji zjednodušováno a původní hrubý výřez je nahrazován méně náročnou výšivkou.

ženský kroj

 Jinak je tomu v případě ženského kroje. Vedle sebe stojí kroj současný, tvořený velkými baňatými hustě vrapenými rukávci, s bubínkovým vyšíváním na hrubý výřez, které má obvykle už jen jednu větší přednici lemovanou úzkou kraječkou, která vyčnívá zpravidla z bílé brokátové kordulky. Zadní sukně staršího data je zhotovená z hruběji vrapeného černého klotu s širokou okrovou formou přes vrapy, mladší vrstva zadních sukní je delší, obvykle plisovaná a má úzkou stylizovanou formu. Přední sukně představují vedle sebe několik vrstev: staré jemné polobrokáty, ornáty všech barev, ale i sukně novějšího data zhotovované z plátna nebo ze sytě barevných kašmírů s květovým vzorem. Staré turecké šátky vázané na volnější záušnice jsou světlejší červené barvy, často s halúzkovým vzorem po celé ploše, novodobé turčáky jsou tmavší barvy. 

 K těmto krojům přistupuje rekonstruovaná verze ženského velehradského kroje z roku 1905, vytvořená podle návrhu Ludmily Tarcalové, která se jí zabývala v roce 2001. Kroj respektuje původní štíhlou siluetu, již vytváří baňaté, ale vzdušné a nevyztužené rukávce, ke kterým jsou u loktů pod baňkami přišity kadrle, dříve krajky, dnes většinou z bílé dírkové kvelbované výšivky. Rukávce jsou zdobeny kompletním vyšíváním. Starší verze je se dvěma přednicemi, proto jsou rukávce zasunuté v kordulkách, zhotovených z hedvábných materiálů pastelových barev. Kulatý výstřih je zdoben skládanou duhovou stuhou a koresponduje s barevností dlouhých sukní z lehčích a splývavějších látek, např. tmavších barevných kašmírů s kvítkovým vzorem. K této variantě kroje si dívky vážou užší jednobarevné stuhy do pasu, současný kroj je zdoben na kordulce i v pase strojovou slováckou pestrobarevnou květovanou stuhou. Také obutí žen je nesourodé, dívky obouvají k obnovené verzi kroje vysoké vrapené kožené boty, k současnému kratšímu kroji boty šněrovací tříčtvrteční, a pokud je nemají, nosí konfekční polobotky.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)