nebo pokud používáte Facebook
FacebookZlechovský kroj představuje typ kroje polešovického, který se nosí také v Boršicích, Tupesích, v Medlovicích a Stříbrnicích. Mužský kroj tvoří nohavice z tmavě modrého nebo modrofialového sukna, jsou zdobené hustým černým šňůrováním. Punt je zdoben kapesníčkem. Mladíci nosí méně nákladné kalhoty třaslavice či drle. K nim se obléká zástěra z tmavomodrého modrotisku, ve střední ploše od spodního okraje s motivem slimáků, směrem nahoru v řadě po třech, po dvou a jeden. Košile dudovice s širokými rukávy u zápěstí zúženými a bez manžet jsou z bílého plátna. Jsou vyšity hedvábím kolem rozparku u krku do fajky, na přeloženém límci lémečku a na náramcích, žlutě nebo na žlutém základě černě a pestře technikou na hrubý plastický výřez. Kordula má množství kulatých mosazných knoflíčků seřazených do trojúhelníčků, je zdobena černým či tmavým modrým šňůrováním, na zádech do tulipánů a jemně u kapsiček. Klobouk širák je menší, s úzkou střechou. Přízdobou je kosírek s jedním až třemi kohoutími péry a k nim nosí svobodní ozdobu, voničku z umělého kvítí. Boty jsou z černé kůže, s vysokými hladkými naleštěnými holeněmi.
Ženský kroj tvoří spodničky z bílého plátna, délky jsou od nejkratší po nejdelší, aby držely tvar. Zadní sukně šorce jsou ušity z černého málo lesklého klotu s formou přes vrapy. Kordulka má kolem výstřihu květovanou stuhu a stříbrnou nebo zlatou portu. Rukávce jsou z bílého hustého plátna, vrapené, vyztužené, zdobí je vyšívání na límci, který je lemován úzkou krajkou kaničkou, na náramcích a na přednici (výšivka ve výstřihu). Výšivka tzv. bubénková, bumbrlíčková je provedena na hrubý výřez. U lokte jsou přišity široké kadrle, dříve krajky s úzkým pruhem výšivky, dnes je to většinou dírkové kvelbované vyšívání. Přední sukně fěrtoušek je ušita ze světlé brokátové nebo ornátové květované látky. Turecký šátek je s vnitřní červenou plochou pro mladé, s černou pro starší ženy. Dívky nosí tříčtvrteční černé středně vysoké boty na šněrování, nahoře a někdy i na špičce lakované, s vysekávaným květinovým dekorem kolem lýtka nebo s vykrajovaným okrajem.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.