nebo pokud používáte Facebook
FacebookI když v malé obci Sušice je příležitostí k oblékání do kroje méně (červencová pouť, dříve i hody, které se pokouší sušická chasa znovu obnovit), obyvatelé obce kroje vlastní a umí se do kroje oblékat. Chlapce nejvíce zdobí košile s baňatými rukávy, na kterých je v současnosti přišitý žlutý, tedy mladší typ výšivky s motivem na kříže, v tomto krojovém okrsku často se světle modrými výplněmi. Široké nárameníky, ale i fajka, přednice, mají při okraji vyšitou formičku či mřížku podobnou mrštěnce. Zvláštností mnohých košil je výšivka na prsou pod fajkou, provedená plochým stehem červenou bavlnkou květinovým vzorem, obvykle do obloučku. Mnohdy mají muži v tomto květinovém medailonu vyšitý vlastní monogram. Soukenné kalhoty doplňuje vyšívaný kapesníček a vybíjený řemen dvakrát omotaný okolo pasu. Svobodným chlapcům náleží pokrývka hlavy v podobě beranice s vonicí a kosírky.
Děvčata nosí baňaté rukávce, většinou se světle žlutou výšivkou se vzorem na kroměřížskú rúžu fialovými výplněmi. U nově pořízených výšivek jsou přednice i nárameníky na obou stranách zdobené vyšitou formičkou na leluju. I zde jsou kadrle zdobené tzv. katrováním, bílou dírkovou technikou. Úvaz tureckého šátku nejčastěji s halúzkovým vzorem na záušnice se liší od ostatních obcí tím, že suky u uší jsou menší a vytvářejí kulovitý tvar se širší oborou květinové bordury nad čelem.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.