nebo pokud používáte Facebook
FacebookV Bílovicích a Včelarech se mládež sdružuje v době hodů, kdy si nechávají u specialistek nažehlit kroj. K této slavnosti oblékají mladí muži bílovický slavnostní kroj: soukennou kordulu s řadou mosazných knoflíčků na okrajích obou předních dílů, zdobenou černým cifrováním kolem kapes a na zádech do tvaru tří pánů umístěných nad třemi šúsky. Kordulku lemuje žluté zdobné prošití při spodním okraji a v průramcích, stejně zdobně působí zubaté podložení z červeného sukna. Ze stejného materiálu jsou bohatě šňůrované kalhoty, doplněné u svobodných bílým kapesníčkem zasunutým ploše do průstřihu kalhot. Je vyšívaný červenou bavlnkou plochým stehem, který tvoří květinový ornament. Na košili s bohatými rukávy je našito v současné době sytě žluté vyšívání s motivy propracovanými do složitých květinových a geometrických vzorů, které již pozbyly své tradiční názvy. Beranice je zdobená stuhou s malou voničkou a kosírky, na nohy chlapci obouvají vysoké kožené čižmy.
Dívčí kroj zdobí především bohaté vyšívání na hustě nařasených baňatých rukávcích s bohatě dírkově vyšitou krajkou, které se zde říká kadrle. Na nich jsou navázány hedvábné strojově vyšívané stuhy s květinovým dekorem. Původně se nosily na předním díle dva pruhy vyšívání. Cíp tureckého šátku, který má různé vzory, např. halúzkový, je vázaný na záušnice, zakrývá bílou brokátovou kordulku a sahá až na vrapy vyšívaného šorce. Součástí staršího typu bílovického kroje byla černá klotová nebo plyšová kordulka s pruhovanou stuhou kolem výstřihu a s barevnou výšivkou v podobě drobných kvítků na zádech nad šúsky. Přední fěrtúšky bývaly dříve jednobarevné. Dnes nosí starší typ kroje dívky ze souboru Včelaran z Topolné i Botík z Březolup.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.