kroj z Prakšic 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Obec Prakšice řadíme do typu uherskobrodských krojů. Chlapci oblékají k svátečním a slavnostním příležitostem černé soukenné kalhoty zdobené šňůrováním a opásané řemenem a kratší kordulu z téhož materiálu. Je výjimečná tím, že má větší přeložené výložky hustě zdobené drobnými kulatými mosaznými knoflíčky seřazenými po obou stranách přednic a klop. Kordulka se nezapíná, ale svazuje strojově vyšitou stužkou. Plátěná košile má stojatý límeček a široké měchové rukávy, které se zužují do manžet. Na ramenou, na límečku a na přednici je vyšívání provedené výřezovou technikou žlutým hedvábím s barevnými výplněmi. Na filcových kloboucích s nižší stříškou mívají chlapci voničku a kosírek, na nohou kožené boty. V průstřihu kalhot je vložený zdobný kapesníček.

ženský kroj

 Děvčata oblékají plátěné vrapené rukávce, objemově menší než na Uherskohradišťsku, mírně spadnuté z ramenou, mají delší a splývající kadrle z bílého vyšívaného plátna. Rukávy zdobí pruh výšivky na obou náramenících, kolem krku, kde je lemovaná širší naskládanou krajkou, a na přednici, která je zdobená ze tří stran. Na rukávce se obléká barevná brokátová kordulka, na zádech zdobená výšivkou do plastických květů. Zadní sukně z černého klotu má širokou 
barevně vyšitou formu přes vrapy, přední sukně je šitá z vlněného štofu, obvykle s vetkávaným pruhokvětem, po obvodu s krajkou. Samostatnou krojovou součástkou jsou šité pentle v pase. Kroj obohacují barevné pletené punčochy s norským vzorem s pestrými květy a černé vysoké kožené boty se zdobně vybíjenou horní částí. Na hlavu děvčata uvazují turecký šátek na babušu.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)