kroj z Nedakonic 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

O kroji

mužský kroj

 Oblékání svátečního kroje podporují v Nedakonicích nejen místní sdružení, ale i obětaví jednotlivci. Díky nim se dochoval nedakonický kroj v původní podobě s typickým vyšíváním sytě oranžovou bavlnkou na hrubý výřez. Malí chlapci nosí stejně jako v Polešovicích zástěry zdobené našitými stužkami, jež se odlišují od ostatních obcí v tomto krojovém okrsku. Ženatí muži berou k soukenným kalhotám sámkovou košili a bílý lajbl, na hlavu beranici nebo klobouk. Zcela zvláštní mají pokrývku hlavy stárci, kteří nosí starobylou česky vyhlížející vydrovici, kožešinovou čepici kulatého tvaru uprostřed s modrotyrkysovým dýnkem. Bývá zdobená nadměrnou vonicí lopatovitého tvaru z umělých kvítek a hedvábné květované stuhy, doplněnou pavími pery. 

ženský kroj

 Děvčata oblékají slavnostní kroj, původně s baňatými hustě naskládanými rukávy, vyšívaným obojkem, se dvěma přednicemi položenými na kordulce s vyšitým vzorem např. pták na haluzi. Volány, tedy kadrle rukávů jsou provedené dírkovou výšivkou na plátně, dříve byly lemované velmi dlouhým vyšívaným pruhem. I zde se uvazuje turecký šátek volně. Atlasové sukně vystřídaly brokátové, později ornátové fěrtoušky. Vdané ženy si v Nedakonicích pořizují nové kroje, především sukně a jupku, k nimž uvazují brokátový šátek pod krk, jiné nosí tmavou teplejší kacabajku se svátečním límečkem a na hlavu uvazují turecký šátek na záušnice. 
 Děti oblékají kroje jako dospělí. V současné době se podařilo obléci k nedakonickým hodům řadu dětí, které nacházejí vztah ke kroji v mateřské školce, kde jim bylo pořízeno polosváteční oblečení k různým účelům. 

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)