Fašankový průvod 2010 prošel Nivnicí 

Poslal: Vlastimil Ondra

Obce

Výprava k tajemnosti domova
sobota 13. února 2010 ... Nivnice, ulice, uličky a uličenky
polupráce Nivnička, Turistický oddíl mláděže Nivnice a nivničtí vodáci

Nivnický fašank se po roce 1989 několik let neslavil. Až v roce 1993 přerušenou tradici obnovila Nivnička a v nepřerušeném sledu ji drží dodnes. Zpočátku se do udržování této tradice nikdo nehrnul a chodili jen členové dospělého souboru.

V roce 1997 se začaly zapojovat do obchůzky děti z dětských odnoží Nivničky, což na celém Slovácku v tehdejší době nemělo obdoby a v Nivnici se v této souvislosti ozvaly i nesouhlasné hlasy. Jenže vedení Nivničky bylo jasné, že Nivnice na konci druhého tisíciletí už není v takové folklorní kondici jako před čtyřiceti či padesáti lety, kdy se udržování zvyků děti mohly učit prostým odezíráním od svých rodičů a prarodičů. Tato linie se zpřetrhala.

Nyní tedy šlo o to předat tento zvyk nejmladši generaci, aby tradice žila i v budoucnosti Nivnice. Jediný způsob, jak toho dosáhnout jsme viděli v tom, aby si děti zvyk samy na vlastní bolavé nožky ohmataly a vychovaly se k tomu, že chodit po fašanku je nejen zábavné, ale že se to i patří. Cítili jsme však, že nejlepší by bylo, kdyby šli s námi fašankovým průvodem přímo rodiče těchto dětí, protože kdo jiný než otec či matka by měl svému synovi či dceři jít příkladem. Šlo to pomalu, zdlouhavě, ale tak to už u přirozených věcí na světě je. Až teprve kolem roku 2005 se podařilo zatáhnout do fašankové obchůzky i rodiče dětí z Nivničky a rok od roku jich v průvodu postupně přibývá až dodnes. O fašanku 2006 vyslyšely naše nabídky ke společné obchůzce i dva nivnické spolky – turisté a vodáci a od oné obchůzky s Nivničkou vyráží už pravidelně. Přáli bychom si, aby se zapojili i další Nivničané či spolky, ale už jsme pochopili, že to bude asi trvat zase několik let, než se to snad podaří. V roce 2010 prošlo Nivnicí ve fašankovém průvodu asi čtyřicet dospělých a o něco více dětí.

Trasa nivnické fašankového průvodu maškar 2010 byla následovná: dolní škola (8:00) – náměstí Míru – Závodí – opět po letech jsme prošli celou ulicí Brodská, ale jen jsme si potvrdili správnost dávného rozhodnutí přestat tudy s dětmi v průvodě chodit. Je to tu rok od roku nebezpečnější vzhledem k houstnoucímu silničnímu provozu a stále rychleji a bezohledněji projíždějícím automobilům – přešli jsme za fotbalovým hřištěm a prošli celé Podohradí - V sadě – Družební – Pořádí – Komenského (14:00) – dále se pokračovalo směrem Hoštáky – Vinohradská – (16:00) horní část Sadové – a po letech i horní část Nové čtvrti - (17:00-18:00).

Zakončení u horké lokšové polévky ve společenské místnosti pod obecním úřadem bylo skvělé, jako i následné besedování.