nebo pokud používáte Facebook
FacebookSlavnostní kroj mladých mužů se nijak neliší od typického brodského kroje. Soukenná kordula bohatě zdobená na přednicích a klopách plochými mosaznými knoflíčky je ze stejného materiálu jako kalhoty, a obojí jsou zdobeny jednoduchým šňůrečkováním. Kalhoty se upevňují pomocí koženého vybíjeného pásku, který se několikrát ovinuje přes pás, a pod něj se zepředu do puntu upevňuje bílý kapesníček. Košile má baňaté rukávy a výšivka na výřez zdobí stojatý límeček, dva nárameníky a přednici v podobě fajky. Klobouk je nižší s voničkou a kosírky, vysoké holínkové boty jsou šity z černé kůže.
K slavnostním příležitostem oblékají děvčata rukávce baňatého tvaru, hustě navrapené a doplněné našitými částmi: vyšívaným límečkem, nárameníky a přednicí. Límec hustě lemuje naskládaná širší krajka, přednici užší bílá krajka. Kadrle u rukávů jsou buď jen plátěné, nebo s našitou tylovou krajkou. Na rukávce dívky oblékají kordulku, která nemá na zádech husté varhánkování jako na Uherskohradišťsku, ale dva šúsky, faldy, nad kterými je barevná výšivka. Výstřih je zdoben našitými pentlemi a portami. Zadní sukně šorec je navrapená a zdobená barevnou výšivkou přes vrapy. Obvyklým materiálem pro přední sukně je vlněná látka v červené barvě s protkávanými květy nebo pruhy, při spodním okraji s našitými stužkami a po obvodu s krajkou. Na hlavu se uvazuje turecký šátek k bradě, na babušu. Konec šátku tvoří uzel v týlu hlavy. Nad šněrovacími botami jsou vidět barevné pletené nebo jen čistě bílé punčochy.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Cílem, kvůli kterému Folklorní akademie vzniká, a ke kterému chce směřovat, je vytvořit každému podmínky pro co nejhlubší a nejopravdovější žití a předávání lidové kultury ve třetím tisíciletí. Za tímto účelem chce spojit nápady a síly folkloristů a odborníků k šíření lidové kultury v její nejčistší formě mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.