kroj ze Sadů 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Ještě v první polovině 20. století oblékali lidé v Sadech převážně kunovický typ kroje. Dnes hraje roli především to, co mají rodiny doma, jaký kroj je uchován po předcích a co se podaří vypůjčit. Pokud si dnes mladí lidé pořizují kroj nový, pak se na něm podílejí především mistr krejčí Josef Borek z Kunovic a zdejší rodačka, mistryně Božena Habartová, která zhotovuje mužské kroje. Mladí muži nosí kunovický kroj, tmavě modré nohavice a kordulu se zajímavým jemným jasně modrým šňůrováním. Do zástřihu nohavic si vkládají červený vlněný šátek s třásněmi merínek. Košile mají naduté rukávy, v nich jsou vloženy organtýnové vložky, aby rukáv držel správný tvar. Vyšívání je provedeno jemným výřezem se vzorem na hodinky s černými řetízky, na ramenou jsou našity pásky se starobylými motivy s černými stínky u kraje, nemají srdíčka, která jsou na ženském vyšívání. Na hlavě nosí mladíci beranici s kohoutími péry a pestrobarevnou voničkou.

ženský kroj

 Ženský kroj je poznamenán blízkostí Mařatic, takže po roce 1960 začal mařatický kroj vytlačovat původně oblékaný kroj kunovický. Při slavnostech můžeme vidět dívky v mařatickém i kunovickém typu kroje, i když se v posledních letech snaží dívky sjednotit oblečení tak, aby v jeden hodový den byly všechny v kunovickém a druhý v mařatickém kroji. 
 V sobotu se k obchůzce obcí strojí stárci a stárky do slavnostního kroje po kunovsky, mužská chasa chodí vždy v kunovickém kroji, dívky jsou oblečeny všedně, v jupkách. K nedělní slavnostní obchůzce si v současné době mladí muži oblékají kunovický slavnostní kroj, ženáči nosí lajble a košile sámkovice. Všechna děvčata z chasy i stárky oblékají slavnostní kroj mařatického typu.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)