O obci
Obec Nivnice se nachází v jihovýchodní části Zlínského kraje na moravsko-slovenském pomezí. Patří k nejstarším obcím na Moravě. První historická zpráva je z roku 1261, a to v kopii darovací listiny, kterou brumovský purkrabě pan Smil ze Střílek daroval obec Nivnici cisterciáckému klášteru ve Vizovicích. Klášteru náležela až do jeho likvidace v době husitské. Od 16. století patřila Nivnice k uherskobrodskému panství a držel ji Jan z Kunovic a Uherského Brodu.
Je uváděna jako rodiště jedné z nejslavnějších osobností českého národa – Jana Ámose Komenského. Připomíná to i pamětní deska na tzv. Bartkově mlýně. Dominantou obce je pozdně barokní kostel sv. Andělů Strážných, který pochází z let 1741 až1752 a je zařazen mezi kulturní památky ČR. Dalšími kulturními památkami v obci jsou kaple sv. Trojice, kamenný kříž na ulici Podohradí, Sedlcká chalupa č 137 (ukázka nivnické jizby, vlastivědné muzeum). V obci dne žije 3293 obyvatel.
Spolková činnost
V roce 1961 byl v Nivnici založen taneční folklorní soubor s dvanácti páry tanečníků s názvem Lipina. Stalo se tak z podnětu oslav 700. výročí první písemné zmínky o Nivnici. Soubor byl zakládán pod vedením zkušených folkloristů souboru Olšava z Uherského Brodu, mezi nimiž vynikal Věroslav Blahutka, Ladislav Friedl, Miroslav Procházka, Lubomír Málek. Během jediného roku existence se v něm vystřídalo kolem třiceti tanečníků a patnáct muzikantů. V roce 1977 sestavil František Kapsa, jeden z bývalých tanečníků, novou cimbálovou muziku, kterou osobně třináct let vedl jako primáš a kapelník. Muzikanti z nové Lipiny se sami přihlásili k názvu Lipina. Mezi tradiční, avšak neoficiální akce muziky patřilo také každoroční setkávání muzikantů, jejich rodin a příznivců pod výmluvným názvem Lipina v Lipinách (až do roku 1998). Během první poloviny 90. let nastupovali do muziky mladí muzikanti, většinou děti zakládajících členů. Přes různá období, odchody členů bývalých, nové a nové nácviky se podařilo muziku stabilizovat na konci roku 1995, kdy zakládající primáš a kapelník František Kapsa předal obě své funkce mladému Pavlu Skybovi, který muziku vede dodnes. V témže roce vznikla při zdejší základní škole většinou z nejmladších dětí zakládajících členů dětská muzika Lipinka.
Dechová hudba Nivničanka vznikla rok po ukončení 1. světové války, kdy se mladí lidé domluvili na založení nové dechovky. Na počátku stáli František Bršlica, Josef Bartek a František Kopřiva. Dechovka nesla název Sbor mladých hudebníků. Druhou nivnickou kapelu tvořili hudebníci staří. Toto pojmenování trvalo až do roku 1950, následovala Dechová hudba osvětové besedy I, JZD Nivnice a od roku 1990 se členové hudby dohodli na dosavadním názvu Nivničanka.
Na začátku vzniku folklorního souboru Nivnička byl soubor Lipina. Ten se scházel jen příležitostně a před určitými slavnostmi. Na začátku devadesátých let už souboru všichni říkali hopsák a na vystoupeních byl doprovázený dechovou hudbou Nivničanka. Ke změně došlo po příchodu Vlastimila Ondry do vedení souboru, který byl přejmenován na soubor Nivnica. Jeho první zkouška se datuje k 26. 4. 1992. První členové souboru Nivnica se rozešli v roce 1996. Aby Vlastimil Ondra mohl začít psát novou kapitolu svého působení u nivnického souboru, přejmenoval soubor Nivnica na Nivničku a začal se plně věnovat práci s dětmi. Nivnička, dětská odnož souboru Nivnica, existovala od září roku 1993. Souboru ze začátku pomáhali i členové dospělého souboru. Děti v Nivničce dospěly, ale jméno souboru si už nechaly. Od roku 1999 existují i dětské soubory Malá Nivnička a Malučká Nivnička sdružující téměř padesát dětí. Při souboru hraje cimbálová muzika Muzikaša.
Lidová kultura obce
Píseň - Aničko má...
Nivnická sedlcká – píseň k párovému tanci z Nivnice
Píseň - Chodíme, chodíme
Nivnická fašanková píseň –
Lidová tradice - Co je to fašank?
Kde se tu vzal? Proč chodí vesnicí průvod maškar či krojovaných tanečníků? Chci se toho účastnit? …
Ústní lidová slovesnost - Dějiny Nivnice v obrazech
První stopy pobytu člověka na území Nivnice zjišťujeme v polní trati Nivnické Čtvrtky, ležící při …
Lidová tradice - Fašank - Nivničtí babkovníci
Svědectví o tom, jak vypadala fašanková obchůzka v Nivnici na začátku 20. …
Lidová tradice - Fašankový průvod 2010 prošel Nivnicí
Výprava k tajemnosti domova sobota 13. února 2010 ... Nivnice, ulice, uličky a uličenky polupráce …