Obec Valašské Klobouky 

Filtr

Valašské Klobouky  jsou středem jižního Valašska, jehož přirozené hranice tvoří pohoří Bílých Karpat a pásmo Vizovických vrchů. Nejstarší písemné záznamy pochází z roku 1341.

Valašské Klobouky patří do regionu jižního Valašska, Valašskokloboucka. www.valasskeklobouky.cz

 

Valašskokloboucko

Valašskokloboucko se rozkládá v jižní části Valašska, jehož přirozené hranice tvoří pohoří Bílých Karpat, Vizovické vrchy a údolí říčky Vláry, která byla podle dochovaných nálezů od pravěku cestou z Podunají a Pováží až k Baltu. 

Nejstarší historická zpráva týkající se Valašských Klobouk pochází z roku 1241. Dá se tak předpokládat, že zde již tehdy bylo významné tržiště, které se během času stalo centrem oblasti. V roce 1356 se Klobouky staly městečkem s právem města Hradiště, což vedle práva trhu přineslo i právo hrdelní. Od poloviny 16.století jsou v oblasti kolonizační snahy s cílem osídlovat a využívat vyšší horské polohy. Charakteristický způsob hospodaření užívaný v rumunském Valašsku (obdělávání horských kopanic, chov ovcí a koz) dal této kolonizaci název – valašská. Rozmach valašské kolonizace právě v našem kraji pak způsobil, že je celý region od 17. století jmenován Valašsko. Vznik a vývoj písní a tanců Valašskoklobucka byl ovlivněn těžkým životem lidí a z folklorního hlediska sousedstvím Vsacka, Vizovska, Luhačovického Zálesí a temperamentního Slovenska.

Do oblasti Valašskoklobucka historicky spadají tyto obce a města (řazeno od severu k jihu) : Půlčín, Lidečko, Horní Lideč, Francova Lhota, Valašská Senice, Střelná, Lačnov, Študlov, Valašské Příkazy, Poteč, Valašské Klobouky, Smolina, Tichov, Drnovice, Mirošov, Vlachova Lhota, Vysoké Pole, Újezd, Loučka, Slopné, Haluzice, Vrbětice, Vlachovice, Křekov, Lipina, Brumov, Bylnice, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Štítná nad Vláří, Popov, Jestřabí, Rokytnice, Štěpán, Sidonie.

 

Národopisný soubor Klobučan a Klobučánek

Národopisný soubor Klobučan (www.klobucan.cz ) vznikl v roce 1981 a navázal tak na folklorní tradici tetičky Libuše Sušinové a strýca Horalíka v souboru Dúbrava a učitele Milana Švrčiny v souboru Skřivánek. Od roku 1994 je součástí spolku dětský soubor Klobučánek. V souborech a muzikách je na 130 členů v pěti tanečních a pěti hudebních skupinách.

Soubory se zabývají převážně oblastí Valašskoklobucka - figurální tance, cechovní tance o papučářích a súkenících, klobucká točená a stará uherská. Vystupují v typickém "závršském" kroji s regionálními variantami. http://klobucan.cz/Klobucan/index.htm

Pořádáme tradiční valašské bály, fašankové obchůzky, velikonoční a vánoční vystoupení, dožínky, setkání a soutěže zpěváčků a souborů… Účastníme se vystoupení v ČR i v zahraničí - Strážnice, Karlovy Vary, Telč, Písek, Praha, Liptál, Rožnov, Šumperk, Kunovice, Polsko, Slovensko, Portugalsko, Francie, Itálie, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Turecko.

Od roku 2014 je spolek nositelem regionální značky Tradice Bílých Karpat.

Vydavatelská činnost NS Klobučan je zaměřena na region Valašskoklobucka :

http://klobucan.cz/Vydane_CD/CM_Klobucan/index.htm

Hudební nahrávky :

SP "Lidové písně Valašskokloboucka", 1989

CD "Bude ti milunká" , 1998

CD „V tom klobuckém háji“, 2008

Dětské CD „Zpívání vlárskú dolinú“, 2010

Dětské CD „Po chodníčku s písničků“, 2014

 

DVD a MP4

Zpěváčci Valašskoklobucka a Region Valašska, 2003-2016

Setkání souborů, soutěže souborů

Valašský a vševalašský bál, fašanky, velikonoční a vánoční programy

 

Metodické listy, zpěvníky, mapy :

Omalovánky, metodický list k dětským CD

Zpěvníček Valašskoklobucka 2003-2016

Zpěvník z Hornolidečska, (lidové písně vybral a hudebně upravil Ladislav Tarabus), vydala ZŠ Horní Lideč 2007

Mapa Valašskoklobucka-Dubnicka (SR) s přezdívkami obcí, 2012

 

Kontakt:

Hana Tarabusová, Záhumení 517, 766 01 Valašské Klobouky, IČ 46310878, tel. 731163592, www.klobuca.cz , email: klobucan@seznam.cz

Lidová kultura obce

Píseň - A dyž já pojedu...

– z Valašských Klobouk

Ústní lidová slovesnost - Milan Švrčina - primáš, cimbalista a učitel

V roce 2016 uplynulo 35 let od úmrtí učitele Milana Švrčiny, primáše lidových muzik, cimbalisty,  …

Píseň - Okolo Súče

– obecná valašská

Píseň - Okolo hájka...

– z Valašských Klobouk