Obec Nedakonice leží asi 8 km jihozápadně od Uherského Hradiště na pravém břehu řeky Moravy. Obec se vzpomíná poprvé v roce 1120, kdy patřila k majetku velehradského kláštera. Nedakonice se staly významným centrem moravských husitů. V roce 1420 zde Bedřich ze Strážnice a Tomáš z Vizovic opevnili Nový Tábor. Úspěšně se pak dvakrát ubránili, nejdříve vojsku Jana Železného, olomouckého arcibiskupa, a následně i vojsku uherskému. Nicméně již v roce 1421 se Nový Tábor rozešel. Na připomínku slavného husitského období je v obci vystavěn husitský sloup. V současné době žije v Nedakonicích 1500 obyvatel.
http://www.obecnedakonice.cz/
Spolková činnost
Vznik první organizované dechové hudby Nedakoňanka se v obci datuje do roku 1927. V současné době dechovou hudbu tvoří 18 amatérských hudebníků z Nedakonic a blízkého okolí. Jádro jejího repertoáru tvoří skladby současných moravských skladatelů dechové hudby. Vydala dvě zvukové nahrávky, podílela se na natočení pásma písní a tanců Zpívání na pivo pro Národní ústav lidové kultury ve Strážnici. V letech 1997 a 2002 se zúčastnila krajských kol soutěže Polka fest. Každoročně též připravuje koncertní programy, s kterými vystupuje na přehlídkách dechových hudeb. Kapelníkem je Miroslav Běhávka.
Mužský pěvecký sbor Nedakonice vznikl v roce 1988 a má ve svém repertoáru písničky z celého Slovácka, aktivně se zapojuje do folklorního dění v obci i v blízkém okolí. Ke svému desátému výročí nejenže vydal vlastní CD, ale založil také tradici mikulášského zpívání, na kterém se každoročně schází mužské sbory z blízkého i dalekého okolí. Při mužském sboru vnikl také folklorní kroužek Ženáči, který navázal na taneční folklorní tradici slováckého kroužku Kosárek, který v Nedakonicích působil od roku 1996 takřka deset let. Především o folklorní výchovu dětí (např. tzv. folklorní školička) se v obci staral také spolek Svatopluk, který však svou aktivní činnost již ukončil.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)